“Kamaszodó” cicák – avagy a fogváltás időszaka a macskáknál
2024.11.25.
Biztosan te is emlékszel gyermekkorodból arra a napra Kedves Olvasó, amikor kiesett az első tejfogad. Talán örültél neki, talán egy kicsit megijedtél, lehet, hogy fájt is valamelyest, de a szüleid elmagyarázták neked, hogy ez az élet rendje, és hamarosan kinőnek majd a “felnőtt”, maradandó fogaid.
Nos, azt tudtad, hogy ugyanez a folyamat a cicáknál is végbemegy? Persze nekik nem kell 5-6 éves korukig várni arra, hogy kiessenek a tejfogaik, náluk jellemzően 3 és 6 hónapos koruk között le is zajlik a folyamat.
Ennek persze észrevehető jelei vannak, például a macska nem fogyasztja olyan jóízűen a Petgurutól vásárolt Happy Cat tápot, de ne aggódj, ez csak átmeneti állapot. Tarts velünk a legfontosabb tudnivalókért!
Pici cicák, apró fogacskákkal
A kismacskák fogak nélkül születnek, pár hetes korban kezdenek el csak kibújni az első tejfogak. Ezek bár kicsik, ugyanakkor rendkívül hegyesek.
Hiába gyenge még az apróságok állkapcsa, de játék közben mégis abban a kellemes élményben lehet részed, mintha ezernyi tűt mélyesztenének a bőrödbe – pláne, ha a parányi, de ugyancsak hegyes körmök is bekapcsolódnak a mókába.
Természetesen a cicák nemcsak arra használják az állkapcsukat, hogy sérüléseket okozzanak vele a gazdinak, hanem ekkortájt kezdenek el szép lassan átállni az anyatejről a szilárd táplálékra. Eleinte a szaftosabb eledeleket érdemes bevezetni az étrendjükbe, majd kb. 2 hónapos kortól jöhet a száraztáp is.
A változás időszaka
Ahogy feljebb már említettük, 3 hónapos kor környékén a macskák elkezdik leváltani a tejfogaikat. Az emberekhez hasonlóan ez náluk is fokozatosan történik, tehát nem egyszerre hullik ki az összes, hanem szép sorjában.
A kipotyogott fogakat olykor megtalálhatod itt-ott a lakásban, de a cicák gyakran lenyelik, így semmi tárgyi bizonyítéka nem lesz annak, hogy itt bizony fogváltás zajlik. Ám ha figyelmes vagy, mégis észreveheted a kísérő tüneteket.
Ilyen például, ha a cica étvágytalanabb lesz, esetleg kifejezetten kerülni kezdi a száraztápot, és csak konzervet akar enni. Ez érthető, hiszen az ínye most rendkívül érzékeny, nem esik jól neki a kemény tápszemek rágcsálása.
Megfigyelhető még az is, hogy kedvenced nyűgösebb, bágyadtabb a szokásosnál, viszont igazi kis “rágógéppé” válik, és egy kölyökkutyát meghazudtoló módon megrágcsál mindent, ami az útjába kerül: az elektromos kábeleket, a bútorok sarkait, a játékait, a cipőket, és persze a gazdi kezét és lábát is.
Bevalljuk, ez az időszak senkinek sem könnyű (e sorok írójának minden végtagja hetekig tele volt “tetoválva” különféle karmolás- és harapásmintákkal a két kis vadóc cicusának köszönhetően), de vigasztaljon a tudat, hogy nem tart örökké.
Minden rendben volt?
Amikor a fogváltás teljesen lezajlott (6 hónapos kor környékén fejeződik be), érdemes felkeresni kedvenceddel az állatorvost, hogy megbizonyosodjon arról, hogy problémamentes volt-e ez az időszak, azaz nincsenek rendellenesen benn maradt, vagy gyulladt fogak.
Rádió online
A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
Innen letöltheted.
Eseménynaptár