Végrendelet, öröklési és tartási szerződés – Íme a fontosabb szabályok!
2024.09.19.
A végrendelet lehetőséget ad arra a végrendelkezőnek, hogy vagyona elosztása kapcsán ne az általános öröklési szabályokat kövesse. Ez egy olyan jogi dokumentum, amelyben a végrendelkező kinyilvánítja, hogy halála után hogyan osszák fel a vagyonát, illetve egyéb rendelkezéseket is tehet.
Amennyiben a dokumentum nem felel meg a szigorú jogi előírásoknak, úgy érvénytelenné nyilvánítható. A végrendelet írása ügyvéddel is lehetséges, sőt, sokkal biztonságosabb, mert jogilag szakszerűbb.
Milyen típusú végrendeletek vannak?
Háromféle típusú végrendeletet különböztetünk meg:
- Közvégrendelet
- Írásbeli magánvégrendelet
- Szóbeli végrendelet
Az írásbeli magánvégrendelet lehet:
- Az örökhagyó által saját kezűleg írt
- Más által írt
- Közjegyzőnél letett
Amennyiben kétség merül fel a végrendelet tartalmát illetően, akkor az örökhagyó feltehető akaratát kell figyelembe venni. Egy okiratba egy személy végrendelkezése foglalható, kivéve házastársak esetén, amennyiben fennáll köztük az életközösség. Azonban erre vannak külön szabályok, amelyeket szükséges betartani.
A végrendeletek írásának főbb szabályai
Közjegyző előtt bárki tehet közvégrendeletet, aki rendelkezik a végrendelkezési képességgel, azonban csak olyan személy előtt, aki nem hozzátartozója a végrendelkezőnek és nem érintett semmilyen formában.
Írásbeli magánvégrendeletet olyan nyelven lehet tenni, amit a végrendelkező ismer szóban és írásban is, mindezt közönséges írással kell papírra vésni. A keletkezési idejének ki kell tűnnie a szövegből. Ha az örökhagyó saját kezűleg írja, azt az elejétől a végéig meg kell tennie, majd a végén alá kell írnia.
Ha más írja, 2 tanú együttes jelenlétében kell aláírni mindenkinek. Mindkét változatra vonatkozik, hogy ha több lapból áll, folyamatos sorszámozással kell ellátni minden egyes oldalt, amit a végrendelkezőnek és a tanúknak is külön-külön alá is kell írni. További érvényességi kellék, hogy nyílt vagy zárt iratként személyesen letétbe kell helyezni a közjegyzőnél.
A szóbeli végrendelet
Előfordulnak életet veszélyeztető rendkívüli helyzetek, ilyenkor szóbeli végrendeletet is tehet az örökhagyó. Itt is szükség lesz két tanú együttes jelenlétére, akik előtt az örökhagyó teljes terjedelmében előadja végakaratát.
Öröklési vagy tartási szerződés is köthető
Más eset az öröklési szerződés, amikor az örökhagyó tartás, életjáradék, illetve gondozás ellenében örökösévé nevez ki valakit. A másik félnek természetesen kötelezettséget kell vállalnia ezek teljesítésére. Lényeges, hogy az örökös az örökhagyó halálával szerzi meg az örökséget. Házastársak is köthetnek ugyanabba az okiratba foglalt öröklési szerződést, amennyiben az életközösség fennáll köztük.
Ezzel szemben a tartási szerződés esetén a megkötéskor, nem pedig az eltartott halálakor száll a tulajdonjog az eltartóra. Az eltartott számára tehát biztonságosabb az öröklési szerződés kötése, ám ennek sokkal szigorúbb tartalmi és formai követelményei vannak.
Rádió online
A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
Innen letöltheted.
Eseménynaptár